Haber

Popocatepetl Volcano’da 6 yeni patlama

– Popocatepetl Volcano’da 6 yeni patlama

MEXICO CITY – Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’nda bugün 6 yeni patlama kaydedildi. Bu yıl yanardağdaki patlamaların sayısı 179’a yükseldi.

Meksika Ulusal Afet Müdahale Merkezi tarafından yayınlanan günlük rapora göre, Popocatepet Yanardağı’nda son 24 saatte 6 yeni patlama ve 156 gaz ve kül çıkışı kaydedildi. Yetkililer, yanardağdaki patlayıcı faaliyetin orta ölçekte devam edeceğini belirtirken, çevre yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşları olası kül yağışlarına karşı önlem almaları ve yanardağın kraterine 12 kilometreden fazla yaklaşmamaları konusunda uyardı.

Dün bir patlamanın gerçekleştiği Popocatepetl Volkanı’nda bugün meydana gelen patlamalarla birlikte 2023 yılında kaydedilen patlama sayısı 179’a yükseldi.

Bir yılı aşkın süredir faaliyetlerinde artış görülen Popocatepetl Yanardağı, Manchester Üniversitesi’nden bilim adamlarına göre önümüzdeki birkaç yıl içinde büyük bir patlama yaşaması beklenen yanardağlar arasında beşinci sırada yer alıyor. 2022 yılında yanardağda 113 patlama kaydedildi.

haberpalu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu