Haber

Gerger merkezi nerede? Gerger ilçesinin nüfusu ve yüzölçümü nedir? Gerger hangi ilçeye bağlı?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından, AdıyamanAyrıca çok sayıda artçı sarsıntı meydana geldi. Adıyaman ‘nin Gerger semti merak edildi. Peki, Gerger’in genel merkezi nerede? Gerger ilçesinin nüfusu ve yüzölçümü nedir? Gerger hangi ilçeye bağlı? Detaylar burada…

GERGER NEREDE?

Gerger, Adıyaman ilinin bir ilçesidir.

Nüfus: 17.234

Alan: 500 km² (100 mi²)

GERGER İLÇESİNİN NÜFUSU NE KADAR?

Adıyaman ili Gerger ilçesinin nüfusu 17.234’tür.

GERGER HANGİSİ İLE BAĞLANTILI?

Gerger, Adıyaman ilinin bir ilçesidir.

Adıyaman 1954 yılında Malatya’dan ayrılarak il olunca Gerger ilçe olmuştur. İlçeye tarihi adı Gerger adı verilmiş ve ilçe merkezi olarak Aldus köyü seçilmiştir. Tarihi Gerger ise hala Nefsi Gerger olarak adını koruyor ve artık resmen Oymaklı köyü olarak anılıyor. İlçe olmadan önce Malatya’nın Pötürge’sine (eski adıyla Mırün) bağlıydı. Gerger ilçe olmadan önce ilçe merkezi Güngörmüş köyü idi. Gerger’deki kamu binaları ve okul inşaatlarının tamamlanmasının ardından 1953 yılında Kaymakamlık Gerger’e devredilmiştir. Bir yıl sonra Adıyaman il olunca Gerger de ilçe statüsüne yükseltilmiştir.

Turizm amaçlı da kullanılabilen Gerger Kalesi, ilçe sınırları içerisinde yer alıyor. Ayrıca Güngörmüş köyü çevresinde günübirlik gezi için kullanılabilecek Karagöl bulunmaktadır.

haber-gudul.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu