Haber

CHP’de kazan kaynıyor: Kılıçdaroğlu’nun masaya neden tokat attığı belli oldu

Seçimlerde hem partisi hem de kendisi adına istediği sonucu elde edemeyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu zor günler bekliyor. CHP’nin oyları eriyip giderken, Millet İttifakı’nın küçük partilerinin seçimden kâr etmesi krize yol açtı.

ÜCRETSİZ AVUKAT

CHP’nin elde ettiği 169 milletvekilinden 40’ı istifa ederek kendi partilerine dönecek. Böylece CHP’nin Meclis’teki sandalye sayısı 129’a düşecek. CHP, 2018 seçimlerinde oyların yüzde 22,6’sını alırken, ittifakta kalan oyları da değerlendirerek 146 milletvekili kazandı. 2018 seçimlerinde CHP seçmeninin bir kısmı da HDP’nin barajı geçmesi için oy kullandı. Oyların yaklaşık yüzde 2’sinin CHP’den HDP’ye ödünç verildiği belirtildi. Pazar günkü seçimlerde ödünç alınan bu oyların geri dönmesine rağmen CHP’nin oy oranı yüzde 25,3’te kaldı. Bu oy oranları ile küçük ortakların CHP’ye hiçbir katkısı olmadığı da ortaya çıktı. CHP, Mustafa Sarıgül ile birlikte 40’ın üzerinde milletvekilini küçük ortaklarına teslim etti. Bu krizi getirdi.

GENEL BAŞKAN’IN BAŞLAMASI

CHP lobisinde “Bu durum yıllarca CHP bünyesinde çalışıp emek verenlerin öfkesini artıracaktır. Çünkü DEVA, Gelecek, Demokrat Parti ve Saadet Partisi kontenjanından aday gösterilen adaylar CHP’nin listesinden bir milletvekilini zahmetsizce çıkarmıştır. Kılıçdaroğlu ise İkinci turda kaybederse parti içindeki genel başkanlık mücadelesini hızlandıracaktır.”değerlendirme yapılır.

2024 yerel seçimleri öncesi CHP’nin kongresinin toplanması gerekiyor. Kılıçdaroğlu’nun ikinci tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de başarısız olması halinde partinin başında kalması mümkün değil. İlk kurultayda kulislerde Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığına aday olmayabileceği, çıksa bile başka rakiplerle karşılaşacağı konuşuluyor. Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanlığı seçimini kazansa bile, “Partisiz Başkan” Fikrini savunduğu için başkanlıktan istifa edecek. Her halükarda önümüzdeki günlerde CHP’de bir genel başkanlık kargaşası yaşanacağı kesin görülüyor.

ÖZCAN: ARTIK YETER

Öte yandan CHP içindeki en sert yansımalardan biri de Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’dan geldi. Özcan, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Yeter artık, ABD’nin uşağı HDP’nin 3 kuruşluk oyunu alacağız diye milyonlarca Türk milliyetçisi ve Kemalistini üzüyorsunuz. Açık olalım, ‘PKK terör örgütüdür, Apo alacak’ demekten çekinmeyelim. cezaevinden tabutla çıkarsa sığınmacılar hemen gönderilecek’!”ifadeleri kullandı.

“ERDOĞAN’I ARAYIN TEBRİK ET SONRA İSTEYİN” DEYİNCE MASA TUTULDU

Kılıçdaroğlu’nun kamera karşısına geçerek öfkeyle çektiği görüntünün kamera arkasında yaşananlar da ortaya çıktı. Masaya tokat atan Kılıçdaroğlu’nun bu tepkisinin nedeni ise CHP’den gelmesi. “Seçim sonuçlarını böyle kabul edin, Erdoğan’ı arayın tebrik edin, istifa edin”Baskı olduğu ve CHP genel başkanının bunlara dayanamayarak fotoğraf çektirdiği belirtildi.

KAYNAK: Türkiye GAZETESI

kaynarca-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu