Teknoloji

Ünlü Havacılık Şirketi Boeing Hacklendi: Tarihsel Veri Hırsızlığı Sonucu İnternette Yayınlanan 50 GB Bilgi

Özellikle ünlü yolcu uçaklarıyla tanıdığımız havacılık ve uzay şirketi Boeing, bir siber suç çetesi tarafından hacklendi. Dev şirkete ilişkin geçtiğimiz günlerde internette 50 GB’lık bilgi yayımlandı.

Detaylar ?

Kaynak:https://www.reuters.com/teknoloji/cy…

Dünyanın önde gelen havacılık şirketlerinden biri olan Boeing, geçtiğimiz haftalarda büyük bir bilgi hırsızlığının ortaya çıkmasıyla gündeme geldi.

ABD merkezli şirket, son yıllarda artan fidye yazılımı saldırılarından birinin kurbanı oldu ve Lockbit adlı bir siber suç çetesi tarafından saldırıya uğradı.

Hacker grubu, Ekim ayında gerçekleştirdikleri siber baskın sonucunda Boeing’den 50 GB hassas veri elde ettiklerini, şirketin 2 Kasım’a kadar fidye ödememesi halinde özel iç bilgileri internette yayınlayacaklarını açıklamıştı.

Dün ortaya çıkan bazı paylaşımlara göre siber suç çetesi, dediğini yaptı ve 9 Kasım sabahı şirketten çalınan tüm bilgileri internete sızdırdı.

Boeing, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şirketin kesim ve dağıtım birimine siber saldırı gerçekleştirildiğini kabul ederek, çalınan verilerin internette paylaşıldığını doğruladı.

Dev şirket, siber saldırının izini sürmek için kolluk kuvvetleri ve ilgili makamlarla her zaman iletişim halinde kalacağını da vurguladı.

Söz konusu saldırının uçak veya uçuş güvenliğine tehdit oluşturmadığını belirten havacılık devi, Lockbit’in elde ettiği verilerin konusu ve hassasiyeti hakkında bilgi vermedi.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu