Ekonomi

UBS, 2024’te Dünya Hisse Senetleri İçin Zorlu Bir Dönem Öngörüyor

UBS Group analistleri, şu anda rekor seviyelere yakın işlem gören dünya borsaları için önümüzdeki dönemin zorlu geçeceğini öngörüyor.

Analistler, Pazartesi günü yayınlanan yeni bir raporda bunu “olağanüstü nadir” bir dengesizlik olarak nitelendirerek, ekonomik büyümenin yavaşladığı bir ortamda önemli gelir artışlarının sürdürülme olasılığına ilişkin endişelerini dile getirdiler.

Rapor, artan çalışan ücretleri ve artan borçlanma maliyetlerinin gecikmeli etkisi nedeniyle faizlerin beklentilerin altında kalabileceğinden korkuyor. Bu unsurlar çeşitli segmentlerdeki şirketlerin karlılığı açısından risk oluşturabilir.

Buradaki endişe, ekonomik büyümenin hızı yavaşladıkça, işletmelerin yüksek gelir artışı sağlamaya devam etme yeteneğinin, özellikle de bir işletmeyi yürütmenin maliyetleri arttıkça, daha sorgulanabilir hale gelmesidir.

Gelişmiş piyasalardaki hisse senetlerini takip eden ve başarılı teknoloji şirketlerinin yoğun olarak etkilediği MSCI Dünya Endeksi şu anda zirve noktasının biraz altında. Ancak UBS analistlerinin öngörüsü bu yükseliş trendinde aksaklıklar yaşanabileceğine işaret ediyor.

Analistler, “Yapay zekanın ABD’deki verimlilik artışını %2,5’e çıkaracağına dair genel algı, Nifty 50 dönemine benzer spekülatif bir piyasa balonunun (çoğunlukla teknolojik ilerlemelerin eşlik ettiği) veya büyüme oranındaki hızlı bir düşüşün sonucu olabilir” diyor. ABD’de ücretler %3’e (işsizlik). “Faizlerdeki ciddi artış nedeniyle hisse senedi piyasalarının yüzde 15’ten fazla artma ihtimalini yüzde 35 olarak tahmin ediyoruz” dedi.

Farklı bölgeler göz önüne alındığında analistler Avrupa konusunda en az iyimser görünüyor.

“Gelişmekte olan piyasalar yeterince değerlenmiyor, karşılaştırmalı ekonomik dinamikler sergiliyor, QE döngüsünün daha erken bir aşamasında bulunuyor ve Çin’in politika gevşemesi, ABD dolarının değer kaybetmesi ve Federal Rezerv’in faiz oranlarında beklenen indirimler gibi olumlu etkileri var. Japonya (döviz kuru) “Biz (korunma olmadan) tercih ediyoruz – devam eden kurumsal reformlar ve maddi varlıklara yönelik tarihi değişim henüz piyasa fiyatlarına yansımadı.”

“Birleşik Krallık, savunma özellikleriyle alışılmadık derecede ucuz bir pazar olarak öne çıkıyor. En az tercih ettiğimiz bölgemiz Avrupa (kazanç riskinin en yüksek olduğu bölge). ABD piyasa değerlemelerine, ekonomik çıktı büyümesindeki yavaşlamaya ve kârlılık risklerine maruz kalıyor. Dünya piyasalarına göre.” Daha hassas olduğundan tipik savunma nitelikleri sunmuyor.”

Bu makale yapay zeka teknolojisinin yardımıyla üretilmiş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu