Haber

Temsilciler Meclisi Başkanı ile BM’nin Libya Özel Temsilcisi arasında Libya’da görüşme

Libya’nın doğusunda yer alan Tobruk’ta bulunan Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ve BM’nin Libya Özel Temsilcisi Abdoulaye Bathily ülkedeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Saleh ve Bathily, Libya’nın doğusundaki Al-Kubbe şehrinde bir araya geldi. Görüşmenin ardından Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Abdullah Büleyhik tarafından yapılan yazılı açıklamada, ikilinin Libya seçimlerini organize etmek için “Seçim Yasalarını Belirleme Komisyonu’na (6+6) destek vermeyi” kabul ettikleri belirtildi. seçimler en kısa zamanda

Açıklamada, Salih’in Libya’da seçimlerin düzenlenmesi için “birleşik bir hükümet” gereğini vurguladığı kaydedildi.

Bathily ayrıca eski Askeri İstihbarat Başkanı ile de bir araya geldi.

Öte yandan BM’nin Libya Özel Temsilcisi Bathily, Twitter hesabından Libya bileşenleriyle yaptığı olağan görüşmeler kapsamında eski Askeri İstihbarat Başkanı Usame Cuveyli ile görüştüğünü duyurdu.

Görüşmede Libya’daki son gelişmelerin değerlendirildiğini aktaran Bathily, “Libya’nın birliğini tehdit eden ve halkının geleceğini tehlikeye atan mevcut bölünmelerin aşılması için taraflar arasında acilen güven inşa edilmesi gerektiğini vurguladım.” söz konusu.

Libya’da seçim çıkmazı

BM liderliğindeki Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun Kasım 2020’de yaptığı toplantılarda ülkede cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin 24 Aralık 2021’de yapılmasına karar verilmiş ancak seçimler planlanan tarihte yapılamamıştır.

Libya Devlet Yüksek Konseyi ve Temsilciler Meclisi’nin altışar üyesinden oluşan Seçim Maddeleri Tespit Komisyonu, bu yıl yapılması planlanan seçimlere ilişkin yasa tasarılarını hazırlamak üzere 22 Mayıs’ta Fas’ta görüşmelere başladı. Sonraki toplantılarda Komite’nin seçimler için birçok konuda görüş birliğine vardığı bildirildi.

haber-karliova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu