Haber

Stratejik ürün buğdayda yüksek verim bekleniyor, hasat başladı

Stratejik eser buğdayda yüksek verim bekleniyor, hasat başladı

KIRIKKALE – Birçok gıda ürününün ham maddesi olan stratejik öneme sahip buğdayın Kırıkkale’de hasadı başladı. Rekoltenin geçen yıla göre daha yüksek olması bekleniyor.

Türkiye’de gıda sektöründeki birçok ürünün hammaddesi olan ve stratejik değere sahip buğdayın hasadı başladı. Kırıkkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Aşağımahmutlar Mahallesi’nde hasat töreni düzenlendi. Ukrayna-Rus Savaşı nedeniyle tarlalarda stratejik öneme sahip buğday için biçerdöverler çalışmaya başladı. Buğday üretiminin 360 bin ton, arpa üretiminin ise 160 bin ton olması bekleniyor. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin açıkladığı alım fiyatları ise Kırıkkale’deki tahıl ürününün 2023 yılı üretim döneminde tahmininin 4.1 milyar TL olduğunu belirtti. Hasat törenine katılan Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, kullandığı biçerdöverle hasadı yaptı. Tekbıyıkoğlu, Tarım ve Orman Müdürü Sırrı Yılmaz’dan tarım arazileri hakkında bilgi aldı.

Vali Bülent Tekbıyıkoğlu törende yaptığı açıklamada, Tarım Bakanlığı’nın 5 Nisan’da çıkardığı yasa sayesinde kullanılmayan tarım arazilerinin yeniden ağaçlandırılacağını ve değer kazanacağını söyledi.

Tarım Bakanlığı 5 Nisan’da çok değerli bir yasa çıkardı. Türk tarımının en büyük sorunu nedir? Sorulduğunda, herkes bir cevap üzerinde anlaştı. Ülkemizde miras hukuku nedeniyle topraklarımız bölünüyordu ve bir kısmı da ekmenin kıymetini görmedi, bedel görmedi. Bu kanun sayesinde inşallah ekilmeyen topraklarımız birden fazla ekilir. Tarımsal potansiyel kullanılacaktır. Bunu çok değerli buluyorum.

Valilik bünyesinde çiftçilere tohum takviyesi de yapıldığını anlatan Tekbıyıkoğlu, “Valiliğimiz bünyesinde siz değerli çiftçilerimize çok önemli destekler sağlıyoruz. Özel idare bütçesinden çok önemli tohum desteği verdik. Daha kaliteli tarım ve daha iyi ürün elde etmek için. 4.1 milyar liraya varan bir rakam ilimiz için çok önemli. Bu önemli bir rakam.” İlimizin gayri safi milli hasılasına girecek. Bundan sadece siz değil, ilimiz iş dünyası da faydalanacaktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu