Haber

Sırbistan Hükümeti Kosova Ofisi, Kosova’nın kuzeyindeki barikatları değerlendirdi

Sırbistan Hükümeti Kosova Ofisi Müdürü Petar Petkoviç, Kosova’nın kuzeyindeki barikatlardaki Sırpların yaşam mücadelesi verdiğini savundu.

Petkoviç, İtalya Dışişleri Bakanlığı Adriyatik ve Balkan Dairesi Başkanı Andrea Cascone ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, “Kosova’nın kuzeyindeki barikatlardaki Sırplar hayatta kalmaya çalışıyor.” söz konusu.

Petkoviç, Sırpların Brüksel Anlaşması’nı korumak için çaba sarf ettiğini belirterek, “Priştine attığı her adımda bu anlaşmayı ihlal ediyor” dedi. dedi.

Petkoviç, Sırbistan’ın anlaşmaların tüm maddelerine uyduğunu belirterek, Priştine’nin “Sırbistan Belediyeler Birliği”nin kurulmasında üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmediğini savundu.

Kosova ve Sırbistan’da gerilim

Sırp nüfusun yoğun olduğu Kosova’nın kuzeyindeki 4 belediyede 18 Aralık’ta yapılması planlanan erken genel seçimler öncesinde iki ülke bir kez daha karşı karşıya geldi.

Kosova’nın seçim öncesi bölgede güvenliği sağlamak amacıyla ülkenin kuzeyindeki yoğun nüfuslu Sırp bölgelerinde güvenlik güçlerinin varlığını artırması, iki ülke arasında karşılıklı gerginliğe neden oldu.

Kuzeyde yaşanan olayların ardından Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, erken yerel seçimlerin Nisan 2023’e ertelendiğini açıklamış ancak bu karar bölgedeki gerilimi azaltmamıştı.

Pantiç’in gözaltına alınmasının ardından Kosovalı Sırplar ülkenin kuzeyinde barikatlar kurarken, AB Hukukun Üstünlüğü Misyonu (EULEX) gece devriyesi sırasında saldırıya uğradığını iddia etti.

AB, NATO ve ABD, kuzey Kosova’da gerginliğin azaltılması ve barikatların kaldırılması çağrısında bulunuyor.

Sırbistan, 2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Dönem dönem çatışan Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011 yılında başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında, ilişkileri normalleştirmenin ve sonunda birbirlerini tanımanın ortak yolunu bulmaya çalışıyor.??????? ???

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu