Haber

Sason Çayı ‘hayalet avlama araçlarından’ temizleniyor

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘Deniz ve iç sularda terkedilen av araçlarının temizlenmesi’ projesi kapsamında Batman’da Sason Çayı temizleniyor. Batman Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, Sason Çayı’nın hayalet av araçlarından temizlendiğini belirterek, “Derenin yaklaşık 26 kilometresini bu av araçlarından temizlemiş olacağız. Şu ana kadar 50 kilogram ağ temizlendi.”

Batman’da Tarım ve Orman Bakanlığı Su Ürünleri ve Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün finansmanıyla ‘Deniz ve iç sularda terkedilen av takımlarının temizlenmesi’ projesi kapsamında Sason Çayı’nda temizlik çalışması başlatıldı. . Balık popülasyonunun korunması amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve TÜBİTAK uzmanları tarafından 3 gün önce başlatılan çalışmada şu ana kadar 50 kilogram net temizlik yapıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, çayın hayalet avlama araçlarından arındırıldığını belirterek, şunları söyledi:

“Önce deniz sularında başlandı. Şimdi iç sularda özellikle kuşağın tehlikede olduğu yerlerde yapılıyor. Batman çizgili çöpçü balık da ilimizde var. Kırmızı listede. Amacımız denizleri temizlemek. Vatandaşın suya bıraktığı olta takımlarını neden temizliyoruz çünkü taşlara takılınca balıklar orada mahsur kalıyor ve balıkların orada yaşama şansı yok Allah bile koruma için insanlar takılıyor Bugün bakanlığımız Su Ürünleri ve Su İşleri Genel Müdürlüğü finansmanı ile bu projeye devam ediyoruz.Yarın inşallah bitireceğiz.Keyifli bir proje.İnşallah seneye diğer çaylarımızı da temizleyerek devam ederiz. Grup yaklaşık 1 haftadır burada.3 kişilik bir ekip.Bir de TÜBİTAK’tan hoca var.Onların liderliğinde temizliklerini yapıyorlar.Balıkların avlanma sezonu dışında üremesini veya üremesini sağlamak milletin kararı. bariz bir uzunluğun altında. Avlanmasını istemiyoruz et ile d. Jandarma ile birlikte bölgede incelemelerimizi sürdürüyoruz. Dalgıçların su altı görüntüleme araçları vardır. Av araçlarını gördüklerinde fotoğraflarını çekebiliyorlar ve onları sudan çıkaracak aletlere sahipler. Şimdiye kadar 50 kilo file temizlendi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu