Haber

Rum lider: Vatandaşlarımızı ve turistlerimizi koruyamayız

Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Nikos Christodoulidis, göçmen karşıtı bir grup tarafından yabancı uyruklulara yönelik ırkçı saldırıda en az 5 kişinin yaralanmasıyla ilgili, “Vatandaşlarımızı koruyamayız, bu ülkeye gelen turistleri koruyamayız” dedi. Limasol kentinde protesto. itiraf etti.

Yunan medyasında yer alan haberlere göre, Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı Anna Kukkidi-Prokopiu, İçişleri Bakanı Konstantinos Yoannu, Hükümet Sözcüsü Konstantinos Letimbiotis, Yunanistan Cumhuriyeti Başsavcı Yardımcısı Savvas Angelidis ve Başbakan Yardımcısı Savvas Angelidis’in katılımıyla toplantı gerçekleştirildi. Christodoulides başkanlığındaki polis yetkilileri, dün gece Limasol’da yaşanan olaylara ilişkin açıklamalarda bulundu. .

Toplantıya girerken gazetecilere açıklamalarda bulunan Christodoulides, Limasol’da yabancı uyruklulara yönelik saldırıdan utanç duyduğunu belirterek, bu utancın olayın sorumluları tarafından da yaşanması gerektiğini vurguladı.

Basına açık toplantıda konuşan Christodoulides, dün yaşanan olayın sistemsiz göçle ilgili olmadığını, olaya karışanları çok iyi tanıdıklarını belirterek, “Vatandaşlarımızı koruyamayız, bu ülkeye gelen turistleri koruyamayız.” sözünü kullandı.

Alfanews’in haberine göre toplantıya katılan yetkililer, Limasol’da yabancı uyruklulara yönelik baskınlarda polisin yetersiz olduğunu kabul ederek alınacak önlemler üzerinde mutabakata vardı.

Limasol kentinde dün gece göçmenlere karşı protesto düzenleyen kümenin ırkçı akınında en az 5 kişi yaralandı, 7 şüpheli gözaltına alındı.

Irkçı saldırılarda yabancı uyruklu kişilerle bağlantılı olduğu iddia edilen çok sayıda iş yeri ve araç ateşe verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu