Haber

Cinsel ilişki sırasında prezervatifin çıkarılması tecavüz sayılır

Savcı, cinsel ilişki sırasında farkında olmadan partnerinden kondomu çıkaran adamı kusurlu buldu. Hollanda’da meydana gelen olayda savcı olayı tecavüz olarak değerlendirdi.

Savcı, iki ayrı davada sanıklardan korunmasız ilişkiye zorladıkları kadınlara tazminat ve 1’er yıl hapis cezası talep etti.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre,Cinsel ilişki sırasında kondomun gizlice çıkarılması ilk kez yargının gündemine geldi.

Almanya, İsviçre ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde bu konu ceza kapsamına girse de Hollanda Ceza Kanunu’nda böyle bir hata yok.

Rotterdam yakınlarındaki Dordrecht Mahkemesi’ndeki iki ayrı davada, erkek sanıklar, çevrimiçi bir flört uygulaması aracılığıyla tanıştıkları kadınlarla seks yaparken gizlice kondomu çıkarmakla suçlanıyor.

Savcıya göre çiftler, çıktıktan sonra prezervatif kullanma kuralıyla kendi istekleriyle seks yaptı.

Ancak cinsel ilişki sırasında kondomun gizlice çıkarılması, istemsiz bir inançsızlık durumu yarattı. Bunu tecavüz olarak değerlendiren savcı, her iki davada da erkek sanıklar için birer yıl hapis cezası istedi.

Savcı, sanıklardan “zor kullanarak korunmasız cinsel ilişkiye zorladıkları” kadınlara 4 bin avro manevi tazminat ödemelerini talep etti. Kurbanlardan biri, “Kadın hakları konusunda hukukun üstünlüğü utanç verici bir şekilde gecikiyor” dedi.

Diğer kurban, “Her şeyi yapabileceklerini düşünen erkeklerden bıktım,” dedi. Mahkeme her iki davayı da 14 Mart’ta karara bağlayacak.

koprukoy-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu