Ekonomi

Borsa İstanbul’da tüm zamanların en yüksek seviyesi görüldü

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi günün ilk yarısında 8.210,55 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi.

BIST 100 endeksi 8.210,55 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü ve bir önceki kapanışa göre 13,00 prestijiyle yüzde 142,25 ve yüzde 1,77 değer kazancıyla 8.198,37 puana ulaştı. Toplam işlem hacmi 76,1 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 4,48, holding endeksi ise yüzde 1,46 değer kazandı. Branş endeksleri arasında en kârlı sektör bankacılık olurken, en fazla zarara uğrayan sektör ise yüzde 1,86 ile spor oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) aylık bazda yüzde 9,09, Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (Yİ-ÜFE) ise aylık bazda yüzde 5,89 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 58,94, yurt içi üretici fiyatlarında ise yüzde 49,41 oldu.

Küresel borsalarda, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yılın geri kalanında faiz artırmayacağına ilişkin beklentilerin güçlenmesi ve Çin’in ekonomiyi destekleyici adımlar atması olumlu bir seyir izliyor.

Birgün’de yer alan habere göre;Analistler, son dönemde ABD’de açıklanan bilgilerin ülkede faiz oranlarının zirveye yaklaştığı yönünde ipuçları verdiğini, Eylül ayı toplantısında politika faizinin sabit tutulması ihtimalinin kesin olarak değerlendirildiğini ifade etti.

Analistler, Çin tarafında ekonomideki toparlanmanın kırılgan olmaya devam ettiğini ve bu durumun politika yapıcılar üzerinde daha fazla teşvik sunma yönündeki baskının devam etmesini beklediklerini belirtti.

Öğleden sonra Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamalarının takip edileceğini belirten analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinde 8.300 seviyesinin direnç konumunda, 8.100 ve 8.000 puanlarının ise direnç konumunda olduğunu kaydetti. takviye konumu.

Öte yandan Fitch Ratings’in Cuma günü Türkiye için değerleme raporu yayınlaması bekleniyor. (HABER MERKEZİ)

tire-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu