Haber

Azerbaycan’da STK’ların faaliyet gösterdiği Laçin koridorunu siviller kullanabiliyor.

Azerbaycan’da aktivistlerin ve çevreci sivil toplum kuruluşları (STK) üyelerinin protesto gösterisi yaptığı Laçin koridorundan siviller geçebiliyor.

Ermeni nüfusun yaşadığı ve Rus güçlerinin konuşlandığı Azerbaycan topraklarında yasa dışı mayın döşenmesinin önlenmesi talebiyle STK’ların başlattığı protesto 8 gündür devam ediyor.

12 Aralık sabahı Şuşa yakınlarındaki Hankendi’ni Ermenistan’a bağlayan yol üzerindeki Rus güçlerinin kontrol noktasında başlayan eylemin 8. gününde de protestocular soğuk havaya rağmen alanı terk etmedi.

Karabağ’da Ermeni nüfusun yaşadığı bölgede mayınların yasa dışı olarak işletilmesini ve bunun sonucunda çevreye verilen zararı önlemek isteyen göstericiler, Rus kuvvetleri komutanı Andrey Volkov’un bölgeye gelmesini talep ediyor.

sivillere açık

Ermenistan makamlarının Laçin koridorundan sivillerin geçişine izin verilmediği yönündeki iddiaları Azerbaycan tarafından yalanlandı.

Rus güçlerinin barikatları nedeniyle yolun kapatıldığını kaydeden Azerbaycan makamları, sivil geçişlerde herhangi bir sakınca olmadığını belirtiyor.

Protesto alanından gelen görüntüler de koridorun sivillere açık olduğunu teyit ediyor.

Rus kuvvetlerine ait insani yardım taşıyan araçlarla ilgili çok sayıda sahnenin paylaşıldığı sosyal medyada yer alan bir sahnede, Rus askerlerinin ailelerinin engellenmeden yoldan karşıya geçtiği görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu