Ekonomi

Almanya, Türkiye ve Yunanistan heyetlerinin görüşmesi Yunan basınına yansıdı

Yunan haber sitesi “cnn.gr”de üçlü görüşmeye ilişkin değerlendirmede, “Doğrudan diplomatik sonuçları olmasa da aradaki buzların kırılmasına ve Ankara’nın bundan sonraki dönemdeki niyetinin anlaşılmasına yardımcı oldu.” kelimeler yer aldı.

İsmi açıklanmayan kaynaklara dayandırılan haberde, görüşmenin ölçülü bir havada geçtiği, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile varılan anlaşmaya uymadığı ve Ankara’nın görüşmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdiği aktarıldı. ABD Kongresi’ndeki konuşması. belirtildi.

Kalın’ın bu tedirginliği dile getirmesinin ardından Rum tarafının “Miçotakis-Erdoğan görüşmesinden birkaç gün sonra Türk uçaklarının Yunan adaları üzerinde 42 sefer gerçekleştirdiği” iddiasında bulunduğu kaydedildi.

Haberlerde tarafların uzun bir aradan sonra bir araya gelmesi her şeye rağmen olumlu bir gelişme olarak nitelendirildi.

“Diyalog mantıklı ve kaçınılmaz”

Ta Nea gazetesinin haberinde Atina’nın “telefonlar çalışmadığında istenmeyen durumların ortaya çıkma tehlikesinin artacağı” düşüncesiyle diyalog istediği belirtildi.

Hükümet kaynaklarına dayandırılan haberde, görüşmenin buzları eritmek için düzenlendiği belirtildi.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panayotopoulos’un Atina ile Ankara arasındaki iletişim kanallarının yeniden açılmasını “mantıklı ve kaçınılmaz” olarak değerlendirdiği bildirildi.

Kathimerini gazetesi de görüşmeyi aylar sonra Atina ve Ankara’nın ortasında üst düzey temasların yeniden başlamasının ilk işareti olarak nitelendirdi.

Üçlü heyet Brüksel’de bir araya geldi

Türkiye, Almanya ve Yunanistan heyetleri 16 Aralık’ta Belçika’da üçlü bir toplantı gerçekleştirdi.

Görüşmeye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, Almanya Federal Başbakanlık Dış ve Güvenlik Politikası Danışmanı Jens Plötner ve Yunanistan Başbakanı Diplomasi Ofisi Müdürü Anna-Maria Boura katıldı.

Almanya ve ABD, Türkiye ile Yunanistan arasındaki bağlantı kanallarının yeniden canlandırılmasının ele alındığı üçlü görüşmeyi memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu