Haber

ABD basınından ‘Erdoğan’ yorumu: Korku tellalı, kutuplaştırıcı

ABD merkezli Axios haber sitesinde 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere ilişkin bir analiz yer aldı. “Seçimler yaklaşırken Erdoğan seçmenin korkularıyla oynuyor” başlıklı analiz Dave Lawler tarafından yayınlandı.

‘ERDOĞAN’IN OTORİTER BİÇİMİNİN ÖNEMLİLERİ’

Makalede, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazar günkü cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken alışılmadık derecede savunmasız görünüyor” deniyor. Erdoğan, devlet kurumlarının içini boşaltmakla ve deneyimsiz destekçilerine yönetici atamakla suçlanıyor.”

Devletin büyük medya kuruluşlarını kontrol ettiğinin belirtildiği incelemede, Alman Marshall Fonu Ankara Yöneticisi Özgür Ünlühisarcıklı’nın değerlendirmelerine yer verildi. İstanbul mitinginde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘deep fake’ teknolojisiyle montajlanmış bir Kılıçdaroğlu görüntüsü olduğunu hatırlatan Ünlühisarcıklı, Axios’a “Kutuplaştırma ve korku tellallığı Erdoğan’ın iki temel taktiğidir” dedi.

“PEK ÇOK ESKİ BÜROKRAT YUMUŞAK”

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu “yumuşak huylu eski bir bürokrat” olarak nitelendiren Lawler, “74 yaşındaki Kılıçdaroğlu, Türkiye’ye sadece bir dönem hizmet verecek ve anayasal reformları denetleyecek bir köprü görevi görecek. Erdoğan’ın kendisi için kurduğu güçlü başkanlık sistemini devirmek için kendisini kurucusu olarak tanıtıyor” dedi.

‘BİR ÖNİZLEME’

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na taşlı saldırıyı hatırlatan Lawler, şöyle devam etti: “Polis önlem almıyor gibiydi. Bazı analistler bunu, Erdoğan’ın seçim sonuçlarını reddetmesi durumunda olacakların bir önizlemesi olarak yorumladı.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu